Spar Nord Herlev donerer på vegne af Spar Nord Fonden 9.000 kr. til Natteravnene i Herlev
Natteravnene i Herlev slipper nu for at fryse, når de i de sene aften- og nattetimer går ture i de karakteristiske gule jakker for at skabe lokal tryghed og livsglæde i byen. Spar Nord Herlev har nemlig på vegne af Spar Nord Fonden doneret 9.000 kr. til huer, vanter og bluser.

Fredag 8. januar var en glædens dag for Herlev-Natteravnene. De var nemlig forbi Spar Nord Herlev for at modtage en donation på 9.000 kr. af Spar Nord Fonden. En donation, der skal gå til huer, vanter og bluser, som natteravnene ellers plejer at dele med hinanden.
Natteravnene i Herlev er en frivillig social forening, der går ture i hold på tre efter lokalt behov i de karakteristiske gule jakker. Her bidrager Natteravnene, gennem synlighed og tilbud om ansvarlig voksenkontakt, til at skabe tryghed og til at støtte de børn og unge, der måtte have behov. Og netop det ønsker Spar Nord Fonden og Spar Nord Herlev at støtte op om:
- Der var ingen tvivl om, at natteravnene skulle modtage en donation. Deres indsats gør en forskel i lokalsamfundet, hvor de er synlige og skaber tryghed - specielt i aften- og nattetimerne, fortæller direktør for Spar Nord Herlev Lars Albretsen.
Donationen faldt da også i særdeles god jord hos Natteravnene selv:
- Jeg sendte en indstilling, da jeg mener, at det er vigtigt, at vores frivillige Natteravne ikke skal dele huer, vanter samt bluser dels pga. corona, men også fordi jeg som formand synes, at tøj er personligt. Og så skal vores frivillige ikke gå rundt at fryse, fortæller formand for Natteravnene i Herlev Lisbeth Hallengreen Adler Nielsen og forsætter:
- Da vi fik et ’ja’ fra Spar Nord Fonden, jublede vi. Det kom på et meget tørt sted, da vi har haft indbrud, hvor alle bluser mv. var blevet stjålet. Så vi er super glade og taknemmelige. Det varmer vores hjerter meget.
Sammen med Spar Nord Fonden står Spar Nord Herlev bag donationer, der skal medvirke til at sætte fokus på vigtigheden i det lokale foreningsliv og ikke mindst ildsjælene, som oftest driver de mange initiativer.