Nykredit offentliggør købstilbud på Spar Nord. Er du kunde eller aktionær i banken, kan du læse mere om udmeldingen her →
A. Enggaard A/S er kåret til månedens arbejdsplads
A. Enggaard A/S, som er en af Danmarks største entreprenører, udviklere og ejendomsinvestorer, er vinderen af månedens arbejdsplads i september – og det blev fejret med lækker morgenmad.

Prisoverrækkelsen er et lokalt, månedligt initiativ i bankområde Aalborg, hvor medarbejdere gennem et facebookopslag kan nominere deres arbejdsplads ved at skrive i kommentarfeltet, hvorfor de har den bedste arbejdsplads. Månedens arbejdsplads vinder gratis morgenbrød til alle kolleger i afdelingen.
A. Enggaard er en familievirksomhed gennem tre generationer, som entydigt fokuserer på ansvarlighed. Det er samtidig også en virksomhed, hvor der aldrig gøres forskel og alle værdsættes uanset titel. Det mærker medarbejderne i høj grad i hverdagene, og netop derfor har Britta Jensen fra A. Enggaard nomineret sin arbejdsplads:
- Jeg har været ansat i A. Enggaard A/S i næsten 27 år, og der er ikke mange dage, hvor jeg ikke kører glad på arbejde. Jeg har de bedste kollegaer, jeg kan ønske mig. Der gøres aldrig forskel og alle værdsættes højt uanset titel. Titler findes ikke hos A. Enggaard A/S, fortæller Britta Jensen og fastslår:
- Der er bare en helt speciel ånd og et helt specielt sammenhold omkring det at være ansat hos A. Enggaard.
Hos bankområde Aalborg herskede der ingen tvivl om, at netop denne arbejdsplads skulle kåres til månedens arbejdsplads. Morgenmaden blev leveret af souschef Karsten Lund fra Aalborg Syd.