En hyldest til de lokale foreninger
Vær med til at hylde de lokale foreninger, når Spar Nord Støvring i samarbejde med KulturenRebild inviterer til foreningsaften på Kulturstationen i Skørping.

I uformelle og lokale omgivelser hylder Spar Nord Støvring i samarbejde med KulturenRebild onsdag den 6. november foreninger i og omkring Rebild for deres fantastiske indsats for at skabe muligheder og oplevelser for såvel store og små. Udover at bruge deres fritid og ressourcer på at hjælpe og fornøje andre, så skaber de en lokal tilknytning og sammenhold mellem borgerne, og det fortjener at blive anerkendt og hyldet.
På aftenen vil der være rig mulighed for at høre mere om de gode indsatser og udveksle gode ideer foreningerne imellem om, hvordan man kan styrke det nuværende foreningsarbejde. Derudover vil Spar Nord Fonden dele ud af gode råd og midler til foreninger i Rebild Kommune. Hele tre foreninger får således mulighed for at modtage 10.000 kroner på aftenen for deres særlige indsats i lokalområdet.
Skal din forening komme i betragtning til denne hyldest, så send en mail til Lisa Kjær på lkj@sparnord.dk senest 1. november, hvori du fortæller om jeres konkrete projekt samt den betydning, som midlerne vil have for netop din forening. I mailen skal også vedlægges et budget.
Til at udvælge de tre heldige foreninger er samlet en kompetent komité bestående af direktør i Spar Nord Støvring Lisa Kjær, bankrådsformand og musikchef i STUBhuset Helle Jørgensen og formand for KulturenRebild og Musikstationen Jes Kaa Kristophersen.
Kunne I tænke jer at deltage til arrangementet skal tilmeldingen ske på bestyrelsen@kulkturenrebild.dk senest 1. november 2019.