Nykredit offentliggør købstilbud på Spar Nord. Er du kunde eller aktionær i banken, kan du læse mere om udmeldingen her →
Spar Nord udvider Aarhus-afdeling i Ceres Byen
Spar Nord Aarhus udvider nu sin afdeling i Ceres Byen, der fra april kommer til at rumme hele 50 medarbejdere. Udvidelsen er et resultat af, at Spar Nord har overtaget BankNordiks danske forretning og i den forbindelse den tidligere afdeling på Aarhus Ø, hvis aktiviteter og medarbejder nu flytter til afdelingen i Ceres Byen.

Spar Nord overtog for nyligt BankNordiks danske forretning. I den forbindelse flytter alle aktiviteter og medarbejdere i BankNordiks tidligere afdeling på Aarhus Ø til Spar Nords eksisterende Aarhus-afdeling i Ceres Byen. Ifølge direktør i Spar Nord Aarhus, Erling Sørensen, skaber det en række muligheder at samle afdelingerne på én lokation:
- Vi har truffet en beslutning om at samle aktiviteterne og dermed vores medarbejdere i en samlet afdeling. Det giver nogle gode synergier internt, at vi nu har alle kompetencer under samme tag. Samtidig kan vi fremover tilbyde vores bankkunder flere services, og det er vi rigtig godt tilfredse med, siger han og fortsætter:
- Det er ambitionen, at vi med en udvidelse af afdelingen i Ceres Byen kan tiltrække flere aarhusianske bankkunder. Det bliver muligt i kraft af, at vi fremover kommer til at være 50 medarbejdere i afdelingen, som kan betjene og rådgive kunder inden for både privat- og erhvervsområdet samt Private Banking, mens vi samtidig får flere specialistfunktioner.
Erling Sørensen fortæller supplerende, at bankkunderne i Aarhus Ø kan se frem til fortsat at blive mødt af kendte ansigter fra denne afdeling:
- Vi har allerede i Spar Nord budt velkommen til mange nye kunder i kraft af overtagelsen af afdelingen på Aarhus Ø. Samtidig ved vi, hvor stor en betydning relationen mellem kunde og rådgiver har. Derfor har det hele tiden været vores ambition at fastholde mange af de kendte ansigter fra afdelingen – bare i de nye rammer i Ceres Byen. Det giver os også en unik mulighed for at skabe et endnu stærkere videnscenter, og give vores kunder en endnu bedre rådgivning på tværs af fagområder.
I forbindelse med sammenlægningen tiltræder tidligere afdelingsdirektør i Aarhus Ø, Henrik Horup Andersen, i en nyoprettet stilling som salgs- og markedschef i Spar Nord Aarhus. Her kommer han til at stå i spidsen for at udvikle Spar Nords relation og netværk til lokalsamfundet samt tiltrække nye kunder til banken.
- Vi ser meget frem til, at Henrik skal være et af ansigterne udadtil for vores nye samlede afdeling. Han har gennem mange år været utrolig dygtig til at skabe gode, langvarige relationer og har en stærk profil inden for også erhvervsområdet, og det ser vi frem til at drage nytte af i afdelingen, siger Erling Sørensen.
Med sig har Henrik Horup Andersen 35 års erfaring inden for den finansielle sektor, og ifølge Henrik selv er stillingen som skræddersyet til ham:
- I løbet af mine mange år inden for den finansielle sektor har jeg altid dyrket relationer meget og været aktiv i forskellige erhvervsnetværk, så derfor er stillingen helt ideel for mig. Samtidig har jeg en stærk tilknytning til Aarhus-området, og jeg er derfor naturligvis glad for, at det netop er her, at jeg kommer til at have mit virke, fortæller Henrik Horup Andersen, der er bosat i den vestlige del af Aarhus ved Tilst.
Flytningen igangsættes i starten af marts og forventes afsluttet ved udgangen af måneden.